Muzeum Farmacji

Powstał‚e 27.XII.2003 r. Muzeum Farmacji, to miejsce wyjątkowe. Mieś›ci się™ ono w Aptece "Pod Łabę™dziem" stanowią…c jej historyczną… część‡. Apteka ta, od ponad 150 lat, wpisuje się™ bowiem chlubnie w krajobraz ulicy Gdań„skiej.
Muzeum otwarto w okrą…głą… 150-tą… rocznicę™ zał‚ożenia apteki przez aptekarza z Ostrowa (dzisiejszy Ostrów Wielkopolski), Constantina Augusta Mentzla.
W muzeum znajduje się pięć pomieszczeń – receptura, bogata w książki (w tym starodruki medyczne) biblioteka, ciekawie zaaranżowany korytarz, zielarnia oraz muzealny skarb – laboratorium galenowe. W pomieszczeniach tych wystawione są eksponaty, związane z historią farmacji i medycyny.
W Muzeum Farmacji poza ciekawym laboratorium galenowym możemy zobaczyć dużo ciekawych rycin, dyplomów medycznych, XIX wieczne zielniki czy kolekcę przyrządów lekarskich. Jest też coś dla dociekliwych zwiedzających. Na ścianach korytarza wywieszone są receptury, sygnatury apteczne oraz inne dokumenty związane z farmacją i medycyną. Widać po nich upływający czas. Zmieniały się języki, rodzaje stempli urzędowych, ale niezmiennie ludzie wciąż potrzebowali lekarstw. Być może dlatego apteka mimo burz dziejowych działa niemal nieprzerwanie od 150 lat.

Laboratorium galenowe

W laboratorium galenowym, czas stanął w miejscu na przełomie XIX i XX stulecia. Znajdują się w nim przyrządy do wytwarzania maści, tabletek, czopków, nalewek i syropów. Większość z nich jest ciągle jeszcze sprawna. Można odnieść wrażenie, że pracujący tu farmaceuta, wyszedł tylko na chwilę, by zaraz powrócić do przerwanej pracy.

Oczyma wyobraźni widzimy jak pali się węgiel w piecu węglowym, jak powstaje para w kotle parowym, jak rozgrzane w piecu powietrze przepływa do suszarki, wyglądającej jak zdobiona pilastrami i reliefem szafa dwudrzwiowa.

Widząc eksponaty stojące w laboratorium galenowym, możemy sobie łatwo wyobrazić w jaki sposób przygotowywano przy ich pomocy leki.

Wyciskarki, do wyciskania z roślin soków, młynek do wyrabiania maści, destylatory, perkolatory kamionkowe, w których wytwarzano nalewki i ekstrakty czekają wręcz by je uruchomić.

 

 

 

Biblioteka

Zasoby biblioteki to ponad 2000 woluminów. Tematyka księgozbioru to oczywiście farmacja i medycyna oraz historia tychże.
W bibliotece znajduje się również kilkanście starodruków medycznych. Najstarsze pochodzą aż z XVI wieku. Biblioteka muzeum posiada wartość kolekcjonerską i naukową; służy pracy badawczej.

 

 

 

Zielarnia

Znajdują się tu narzędzia aptekarskie potrzebne w przeszłości do produkcji leków ziołowych. Noże do ziół, moździerze dają nam wyobrazenie o pracy XIX wiecznych farmaceutów. W zielarni znajduje się także kolekcja wag.
Na jednej z nich osoby zwiedzające muzeum mogą sprawdzić czy powinny zadbać o zrzucenie paru kilogramów.
W szklanej gablocie znajdują się XIX wieczne preparaty do farmakognozji oraz zielniki.
Ściany zielarni przyozdabiają płaskorzeźby przedstawiające pracę dawnych aptekarzy, autorstwa Jana Harasimowicza oraz XIX wieczne grafiki z wyobrażeniami ziół.

Na licznych półkach i regałach, jak przed dziesiątkami lat, stoją naczynia laboratoryjne: szklane kolby, probówki, menzurki, infuzorki, wagi apteczne czy krajalnice do ziół. Filtry, puszki do ziół, porcelanowe naczynia do chemikaliów, kamionkowe naczynia do wody destylowanej oraz liczne moździerze (najstarszy z 1764 r.) dopełniają obrazu starej apteki.

 

 

 

 

Zwiedzanie Muzeum Farmacji jest zawsze niezapomnianym przeżyciem.
Muzeum czynne jest:

od godz. 8:00 do godz. 20:00 w dni powszednie oraz
od godz. 10:00 do godz. 15:00 w soboty.

Grupy zorganizowane prosimy o wczesniejszy kontakt telefoniczny.

Kontakt: Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”
ul. Gdańska 5
85-005 Bydgoszcz
tel./fax (052) 322 01 87, 366 03 20
info@aptekapodlabedziem.pl